niedziela, 26 maja, 2024

Pielęgnacja srebrnej biżuterii. Co musisz wiedzieć?

Posiadasz srebrną biżuterię i zależy Ci na tym, aby jak najdłużej wyglądała jak nowa, nie tracąc swojego blasku? Warto jest zapoznać się z kilkoma poradami, które pozwolą Ci prawidłowo pielęgnować posiadane srebro. Dzięki ich zastosowaniu nie będziesz musiała się obawiać, że Twoja biżuteria straci na jakości, ale cały czas będziesz utrzymywać jej niesamowite piękno.

Przechowywanie srebrnej biżuterii

Chociaż może spodziewać się trików na to, w jaki sposób dokładnie wyczyścić biżuterię srebrną, to nie zapominaj o tym, że najważniejsze jest odpowiednie jej przechowywanie. Ponieważ od warunków, w jakich trzymasz srebrne bransoletki, wisiorki lub kolczyki będzie zależeć to, jak będzie ona wyglądać w przyszłości. Niewłaściwe przechowywanie może doprowadzić do tego, że srebro zacznie się utleniać. Dlatego na swojej biżuterii zaczniesz zauważać żółte, a ostatecznie nawet czarne przebarwienia.

Srebrną biżuterię należy przechowywać w zamkniętych szkatułkach, które są dedykowane takim celom. Dzięki temu Twoje ozdoby nie będą narażone na działanie promieni słonecznych, które są głównym czynnikiem odpowiedzialnym za jej utlenianie. Ponadto srebrna biżuteria powinna być przechowywana z dala od wilgoci, a także różnego rodzaju preparatów i środków chemicznych. Ponieważ wystawienie srebra na działanie chemikaliów może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia. Jeżeli przechowujesz biżuterię w szkatułce, pamiętaj koniecznie o tym, aby każda z nich leżała osobno.

Czyszczenie biżuterii ze srebra

Zamierzasz wyczyścić srebrną biżuterię? Jej dawny blask możesz przywrócić, korzystając z domowych sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie soli lub sody. Oczywiście te dwa składniki należy wymieszać w wodzie w odpowiedniej proporcji, tak aby nie doprowadzić do porysowania powierzchni srebrnej biżuterii. Na jeden litr gorącej wody, dodaj po jednej łyżeczce octu oraz sody oczyszczonej. W tak przygotowanym roztworze zanurz wybraną biżuterię ze srebra, a po 15 minutach wyjmij i przepłucz w czystej wodzie. Następnie biżuterię należy przetrzeć do suchą miękką szmatką. Doskonale w takiej sytuacji sprawdzi się bawełniany materiał.

Preparaty do czyszczenia srebra

Nie ma również najmniejszego problemu z tym, abyś skorzystał z gotowych produktów przeznaczonych do czyszczenia srebra. Wśród nich wymienia się między innymi specjalne płyny do czyszczenia srebrnej biżuterii. Są one na tyle delikatne, iż nie uszkodzą w żaden sposób srebra. Jednak z drugiej strony nie zapominaj pod żadnym pozorem o tym, że jeżeli Twoja srebrna biżuteria posiada dodatkowo jakiekolwiek kamienie szlachetne, pod żadnym pozorem nie możesz ich czyścić.

Ciekawą propozycją są również specjalne chusteczki przeznaczone do czyszczenia srebrnej biżuterii. Najczęściej są one nasączone alkoholem, dzięki czemu doskonale pomagają w pozbyciu się niechcianego nalotu. Oczywiście są to jednorazowe chusteczki, dlatego po przetarciu nimi srebra, należy je po prostu wyrzucić. Wiedząc już, w jaki sposób możesz pielęgnować swoją srebrną biżuterię, będziesz mogła przez długi czas cieszyć się jej blaskiem.

Podobne artykuły